Doprava a výnos ZADARMO, platí pro objednávky nad 120 EUR

5 Tipov, ako kombinovať farby v interiéri

Kateřina Pelejová
30.5.2024

Kombinovanie farieb v interiéri môže výrazne ovplyvniť atmosféru a celkový dojem z vášho domova. Správny výber farieb môže miestnosť rozjasniť, zútulniť alebo dokonca opticky zväčšiť. Tu je päť tipov, ktoré vám pomôžu vytvoriť harmonický a esteticky príjemný priestor.

5 Tipov, ako kombinovať farby v interiéri

Vyberte hlavnú farbu a doplnkové farby

Prvým krokom pri kombinovaní farieb je výber hlavnej farby, ktorá bude dominovať priestoru. Táto farba by mala byť použitá na veľkých plochách, ako sú steny, podlaha alebo veľké kusy nábytku. Potom zvoľte dve až tri doplnkové farby, ktoré budú v menšom množstve a budú hlavnú farbu dopĺňať. Tieto farby môžu byť použité na dekoratívnych vankúšoch, obrazoch, závesoch alebo iných doplnkoch.

 

Použite farebné koleso

Farebné koleso je skvelým nástrojom na kombinovanie farieb. Farby, ktoré sú vedľa seba na farebnom kolese, sú analógové a vytvárajú harmonický a pokojný dojem. Naopak farby, ktoré sú oproti sebe, sú komplementárne a prinášajú do interiéru viac energie a kontrastu. Experimentovanie s týmito kombináciami vám môže pomôcť nájsť perfektnú farebnú schému pre váš priestor.

 

Nezabudnite na neutrálne farby

Neutrálne farby, ako sú biela, šedá, béžová a čierna, sú dôležité pre vyváženie a harmonizáciu farebných schém. Tieto farby môžu slúžiť ako základ, ktorý upokojí výraznejšie farby a dodá interiéru sofistikovaný vzhľad. Neutrálne farby taktiež umožňujú jednoduchšie zmeny v dekorácii, pretože sa ľahko kombinujú s akoukoľvek inou farbou.

Návrh bez názvu - 2024-05-30T111715.065.png (1.66 MB)

 

Vytvorte farebné akcenty

Farebné akcenty sú skvelým spôsobom, ako pridať do priestoru zaujímavosť a dynamiku. Môžete použiť sýtejšie odtiene vašej doplnkovej farby na menších plochách alebo dekoratívnych prvkoch, ako sú vázy, lampy alebo obrazy. Akcenty by mali byť použité s mierou, aby nepôsobili preplácane, ale zároveň dostatočne, aby oživili a spestrili interiér.

Návrh bez názvu - 2024-05-30T111745.713.png (1.20 MB)

 

Zvážte osvetlenie

Osvetlenie môže výrazne ovplyvniť vnímanie farieb v interiéri. Prirodzené denné svetlo obvykle zvýrazní farby a dodá im jasnosť, zatiaľ čo umelé osvetlenie môže zmeniť ich tón. Pri výbere farieb je dôležité vziať do úvahy, aký typ osvetlenia máte v danej miestnosti. Pokiaľ je miestnosť dobre osvetlená prirodzeným svetlom, môžete si dovoliť tmavšie a sýtejšie farby. Naopak v miestnostiach s umelým osvetlením je lepšie voliť svetlejšie odtiene, ktoré priestor opticky zväčšia a presvetlia.

Návrh bez názvu - 2024-05-30T111828.192.png (1.31 MB)

Kombinovanie farieb v interiéri môže byť zábavným a kreatívnym procesom, ktorý prinesie do vášho domova novú energiu a štýl. Dodržiavaním týchto piatich tipov si môžete byť istí, že vytvoríte harmonický a esteticky príjemný priestor, v ktorom sa budete cítiť dobre. Nezabudnite, že hlavné je, aby sa vám farby páčili a vyjadrovali váš osobný vkus a štýl.

 

 

Zdieľať článok na:

Komentár

Vložiť komentár

Pre tento článok zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Výhodná doprava

na všetok tovar

Vlastná doprava

Zavezieme až k Vám

Vrátenie tovaru

až do 14 dní

Novinky každý mesiac

pridávame pekný nábytok