VŠETKO SKLADOM s rýchlym dodaním

Jesenná starostlivosť o záhradu

Eliška Kašperanová
5.9.2024

Jeseň je pre záhradkárov kľúčovým obdobím. Záhrada sa postupne pripravuje na zimný odpočinok, ale než sa rastliny uložia na spánok, je potrebné im venovať náležitú starostlivosť. Práve teraz je ten pravý čas na to, aby sme na záhrade vykonali dôležité práce, ktoré nám v budúcom roku ušetria množstvo starostí a zároveň zaistia, že sa naše rastliny v plnej kráse prebudia na jar. V tomto článku vám prinášame niekoľko tipov, ako sa o svoju záhradu na jeseň správne starať.

Jesenná starostlivosť o záhradu

1. Upratovanie záhrady

Jeseň je časom, keď stromy a kríky zhadzujú svoje listy. Tieto opadané listy, pokiaľ sa nechajú voľne ležať na trávniku, môžu spôsobiť problémy. Vrstvy mokrých listov zabraňujú prístupu svetla a vzduchu k tráve, čo môže viesť k jej zhnednutiu a hnilobe. Preto je dôležité lístie pravidelne hrabať a odstraňovať.

Nezabudnite tiež na odstránenie odkvitnutých kvetov a odumretých rastlín. Tým zabránite šíreniu chorôb a škodcov, ktorí by sa mohli cez zimu usadiť v rastlinnom materiáli. Rastlinné zvyšky je možné kompostovať a tým ich vrátiť späť do kolobehu záhrady.

2. Hnojenie a príprava pôdy

Jeseň je vhodným obdobím na prihnojenie záhrady. Použite pomaly sa uvoľňujúce organické hnojivá, ktoré budú postupne dodávať živiny rastlinám aj počas zimy. Môžete použiť napríklad kompost alebo dobre odležaný hnoj. Ten nielenže zlepšuje štruktúru pôdy, ale taktiež zvyšuje jej úrodnosť.

3. Starostlivosť o trávnik

Trávnik vyžaduje na jeseň zvláštnu starostlivosť. Okrem odstraňovania opadaného lístia je dobré trávnik naposledy pokosiť. Pri poslednom kosení ponechajte trávu o niečo dlhšiu, aby bola lepšie chránená pred mrazom. Odporúča sa tiež vykonať vertikutáciu, čo je proces, pri ktorom sa z trávnika odstráni mach a splstnatené zvyšky trávy. Vertikutácia zlepšuje prevzdušnenie pôdy a podporuje rast trávy.

autumn.jpg (202 KB)

4. Ochrana rastlín pred mrazom

Niektoré rastliny sú citlivé na mráz a treba ich na zimu chrániť. Mladé stromčeky a kríky môžete obaliť jutou alebo netkanou textíliou, aby boli chránené pred mrazom a vetrom. Rastliny, ktoré sa pestujú v kvetináčoch, je ideálne premiestniť na chránené miesto, napríklad do skleníka alebo zimnej záhrady.

Okolo koreňov rastlín môžete navrstviť mulč alebo slamu, ktorá bude fungovať ako izolačná vrstva a ochráni korene pred premrznutím. U citlivejších rastlín môžete tiež vytvoriť prikrývku z čečiny.

5. Výsadba na jeseň

Jeseň je ideálnym obdobím na výsadbu niektorých druhov rastlín. Ide predovšetkým o ovocné stromčeky, kríky a cibuľoviny. Cibuľoviny, ako sú tulipány, narcisy alebo krókusy, sa vsádzajú na jeseň, aby mohli na jar vykvitnúť. Vďaka chladnejším teplotám sa rastliny lepšie ujmú a na jar vám vykvitnú v plnej kráse.

hedgehog.jpg (160 KB)

Záver

Jesenná starostlivosť o záhradu je nevyhnutným krokom k tomu, aby sme sa mohli na jar tešiť z krásnej a zdravej záhrady. Pravidelné upratovanie, správne hnojenie, ochrana rastlín pred mrazom a dôkladná príprava pôdy nám zaistí, že naše rastliny prežijú zimu v čo najlepšom stave. Nezabudnite, že dobre pripravená záhrada sa vám na jar odvďačí bujným rastom a bohatou úrodou. Tak neváhajte a dajte svojej záhrade na jeseň tú najlepšiu starostlivosť.

Zdieľať článok na:

Komentár

Vložiť komentár

Pre tento článok zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Výhodná doprava

na všetok tovar

Vlastná doprava

Zavezieme až k Vám

Vrátenie tovaru

až do 14 dní

Novinky každý mesiac

pridávame pekný nábytok