Doprava a výnos ZADARMO, platí pro objednávky nad 120 EUR

Starostlivosť o nábytok pred letnou sezónou: Ako ochrániť nábytok pred slnkom

Magdaléna Chmelíková
6.6.2024

Nábytok je dominantou každej domácnosti. Má však sklony k poškodeniu rôznymi vplyvmi, slnkom nevynímajúc. Pri nadmernom vplyve UV žiarenia mení farbu a ubližuje mu. Preto starostlivosť oň je dôležitá počas celého roka, v lete predovšetkým. Aby nábytok zostal krásny, čo najdlhšie, treba oň pravidelne dbať a čistiť ho.

Starostlivosť o nábytok pred letnou sezónou: Ako ochrániť nábytok pred slnkom

Máme pre vás pár tipov, ako na to.

1. Nenechajte slnko svietiť priamo na nábytok

Priamy slnečný svit, hlavne silné lúče na jar a v lete, povrch nábytku vysušujú. Dôsledkom toho môžu vzniknúť svetlé alebo tmavšie škvrny. Ako sa tomuto brániť? Jednoducho. Počas dňa majte zatiahnuté závesy a žalúzie. Nábytok môžete, napríklad v obývacej izbe, chrániť obrusom či prikrývkou. Pokiaľ to ide, umiestnite nábytok na tienisté miesto v miestnosti.

The window in room with blanket.png (848 KB)

2. Upratovanie minimálne raz týždenne

Prach škodí nielen nábytku, ale aj nášmu dýchaciemu ústrojenstvu. Utierajte a vysávajte prach aspoň 1x týždenne. A to ako z nábytku, tak aj z podláh. Ideálne je najprv povysávať a neskôr utrieť prach, aby sa zvyšky prachu stihli usadiť. Nezabúdajte tiež, čas od času, na povrchy vysokých skríň alebo vyšších políc. Na utieranie prachu použite utierku z mikrovlákna alebo navlhčenú handričku.

Cleaning.png (750 KB)

3. Špeciálne prípravky

 Práve pred letnou sezónou by ste mali využiť špecifické prípravky zo špecializovaných obchodov alebo drogérií, ktoré Vášmu nábytku dodajú potrebnú výživu a lesk pred nadchádzajúcou sezónou. Pri nákupe prostriedkov vyberajte podľa Vášho typu nábytku.

  • Na voskovaný nábytok, určite nepoužívajte vodu ani koncentrované prostriedky. Bohato Vám postačí bavlnená handrička.
  • Pokiaľ máte olejovaný nábytok, môžete pri upratovaní využiť mierne vlhkú handričku, prípadne ľahko mydlovú vodu. Špeciálne prípravky nepoužívajte.
  • Či Váš byt zdobí nábytok z masívu, určite by ste mali používať oleje aj vosky. Drevenému nábytku táto starostlivosť svedčí. Ochráni ho a pridá mu krásny lesk.

V dnešnej dobe sú veľmi obľúbené ekologické prostriedky, ktoré v sebe obsahujú prírodné látky ako sú napríklad výťažky z borovice alebo napríklad včelí vosk.

V neposlednom rade sú skvelé aj vlhčené obrúsky, ktoré sú praktickým prostriedkom mnohých gazdiniek. Vlhčené obrúsky obsahujú šetrné emulzie a spoľahlivo si poradia nielen s prachovými alergénmi ale aj peľom.

Cleaning necesseries.png (655 KB)

4. Tip na záver: vždy s podložkou

Tento tip využívajte počas celého roka, nielen v letnej sezóne.

Pokiaľ patríte k tým, ktorí si radi vychutnávajú horúcu kávu či studený drink pri jedálenskom stole, neklaďte dotyčný predmet na povrch nábytku. Hrozí závažnejšie poškodenie. Na pokladanie horúcich či studených nápojov, tanierov a pod. využívajte korkovú alebo inú podložku. Nejedná sa len o praktickosť, ale môže aj ísť aj o skvelý doplnok do interiéru.

Coffee time.png (749 KB)

Zdieľať článok na:

Komentár

Vložiť komentár

Pre tento článok zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Výhodná doprava

na všetok tovar

Vlastná doprava

Zavezieme až k Vám

Vrátenie tovaru

až do 14 dní

Novinky každý mesiac

pridávame pekný nábytok