Nábytok SKLADOM so zľavou až 35% na VŠETKO. Rýchle doručenie bez starosti!

Starostlivosť o záhradku v lete: Tipy a triky pre zdravý rast rastlín

Kateřina Pelejová
3.7.2024

Leto je obdobím, kedy záhradka môže byť najkrajšia, ale tiež najviac ohrozená horúčavou a suchom. Aby vaše rastliny prospievali a záhradka bola plná farieb a života, je dôležité dodržiavať niekoľko základných pravidiel starostlivosti. Nasledujúce tipy a triky vám pomôžu udržať záhradku zdravú a plodnú po celé leto.

Starostlivosť o záhradku v lete: Tipy a triky pre zdravý rast rastlín

Pravidelné zalievanie

Jedným z najdôležitejších aspektov starostlivosti o záhradku v lete je správne zalievanie. Vysoké teploty a slnečné žiarenie môžu rýchlo vysušiť pôdu, čo ohrozuje rast rastlín.

Čas zalievania: Najlepší čas na zalievanie je skoro ráno alebo neskoro večer, keď je teplota nižšia a voda sa menej rýchlo vyparuje.

Množstvo vody: Zalievajte dôkladne, aby voda prenikla hlboko do pôdy. Povrchové zalievanie môže spôsobiť, že rastliny vytvoria plytký koreňový systém, ktorý je náchylnejší na vyschnutie.

Návrh bez názvu (14).jpg (721 KB)

 

Mulčovanie

Mulčovanie je skvelý spôsob, ako udržať vlhkosť v pôde a zároveň potlačiť rast buriny.

Druhy mulča: Použite organické materiály ako kôru, slamu alebo kompost. Tieto materiály nielenže zadržia vlhkosť, ale tiež postupne zlepšujú kvalitu pôdy, ako sa rozkladajú.

Aplikácia: Naneste mulč v hrúbke 5-10 cm okolo základne rastlín, ale vyhnite sa kontaktu s kmeňom, aby nedošlo k hnilobe.

Návrh bez názvu (15).jpg (748 KB)

 

Hnojenie

Rastliny v lete vyžadujú viac živín, aby zvládli stres z horúčavy a rastu.

Typy hnojív: Použite vyvážené hnojivo s makroprvkami (dusík, fosfor, draslík) a mikroprvkami (železo, zinok, meď). Organické hnojivá ako kompost alebo hnoj sú tiež skvelou voľbou.

Frekvencia: Hnojte pravidelne, ale s mierou. Prehnojenie môže poškodiť korene a zhoršiť rast rastlín.

Návrh bez názvu (16).jpg (595 KB)

 

Ochrana pred škodcami a chorobami

Leto je tiež obdobím zvýšenej aktivity škodcov a šírenia chorôb.

Monitorovanie: Pravidelne kontrolujte rastliny na prítomnosť škodcov a známky chorôb. Včasné odhalenie problémov môže zabrániť ich rozšíreniu.

Prevencia: Používajte prírodné prostriedky, ako sú insekticídne mydlá. Proti plesniam môže pomôcť pravidelné prerezávanie a dobré vetranie rastlín.

Návrh bez názvu (17).jpg (579 KB)

 

Prerezávanie a tvarovanie

Pravidelné prerezávanie pomáha udržať rastliny zdravé a podporuje nový rast.

Prerezávanie: Odstráňte odumreté, poškodené alebo choré časti rastlín. Prerezávajte aj prebytočné výhony, aby sa rastlina nezahustila a mala dostatok svetla a vzduchu.

Tvarovanie: Niektoré rastliny, ako sú ruže alebo okrasné kríky, môžu ťažiť z tvarovacieho rezu, ktorý podporí ich estetický vzhľad a zdravý rast.

Návrh bez názvu (18).jpg (870 KB)

Dodržiavanie týchto tipov a trikov vám pomôže udržať vašu záhradku v optimálnom stave počas celého leta. S trochou starostlivosti a plánovania môžete mať krásnu, zdravú a plodnú záhradku, ktorá vám prinesie radosť a uspokojenie.

Zdieľať článok na:

Komentár

Vložiť komentár

Pre tento článok zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Výhodná doprava

na všetok tovar

Vlastná doprava

Zavezieme až k Vám

Vrátenie tovaru

až do 14 dní

Novinky každý mesiac

pridávame pekný nábytok