Urob si sám: Sedačka z paliet

Vyrobte si vlastnú sedačku z paliet. Jednoduchý návod pre domácich majstrov a kreatívcov. Stačí pár skrutiek, pár voľných hodín a nadšenie. Originálny a plne funkčný nábytok z paliet môžete použiť na terase, v interiéri alebo na balkóne. Zistite, ako na to. Bude to detská hra.

Urob si sám: Sedačka z paliet

Pripravte si:

 • Europalety 120x80 cm – 9ks
 • Lak na drevo alebo farbu
 • Brúsny papier
 • Skrutky do dreva
 • Náradie – vŕtačku, štetec, prípadne brúsku

Krok za krokom:

 1. Pripravte si všetok materiál a dostatočný priestor pre manipuláciu s paletami.
 2. Palety obrúste a zbavte nečistôt. Povrch musí byť hladký.
 3. Následne ho ošetrite špeciálnym lakom či lazúrou na drevo, ktorý chráni povrch pred plesňami a silným znečistením.
 4. Lak nechajte zaschnúť.
 5. Pripevnite jednotlivé palety k sebe pomocou skrutiek. Vždy dve na seba. Spojte do tvaru písmena L. K zadnej strane naskrutkujte ďalšie palety ako opierky.
 6. Položte sedáky na palety a užívajte si chvíle voľna.sedacka palety.jpg (63 KB)

Výber paliet

Pri výbere paliet venujte pozornosť nielen veľkosti, ale aj stavu a kvalite použitého dreva. Dávajte pozor na viditeľné plesne alebo veľké praskliny, vďaka ktorým je paleta bezcenná.

Priemerná cena za klasickú europaletu 120x80 cm sa pohybuje medzi 7-11€  za kus. Kvalitné palety je možné zakúpiť v online obchodoch alebo u maloobchodníkov v blízkosti vášho domova.

Opracovanie paliet

Pred samotným opracovaním dreva odstráňte klince či kovové sponky. Mohlo by dôjsť k zničeniu brúsky. V prvej fáze odporúčame obrúsiť ostré hrany a zahladiť vyčnievajúce triesky. Palety musia byť na dotyk hladké a jemné.

Povrch očistite od prachu a pilín. Následne natrite špeciálnym ochranným lakom či lazúrou. Kreatívne duše môžu palety pretrieť farbou podľa svojho vkusu alebo interiéru. Počkajte,kým farba poriadne zaschne.

Snímek obrazovky 2021-05-18 130405.jpg (83 KB)

Montáž paliet

Opracované a nalakované palety naskladajte na seba a pomocou skrutiek pripevnite. Hlavička skrutiek nesmie vyčnievať, mohlo by dôjsť k zraneniu alebo pretrhnutiu čalúneného sedáka.

Najprv vytvorte spodnú časť a palety k sebe starostlivo zmontujte, následne prevŕtajte vrchnú. Dve vrstvy paliet zaistí dostatočnú výšku a pohodlie, ak uprednostňujete vyšší, môžete narovnať tri vrstvy. Nakoniec upevnite bočné operadla a  vankúše miesto operadiel a podsedáky.

 

ODPORÚČAME: Trendom sú paletové postele, ktoré si vyrobíte svojpomocne a doplníte len matracmi a posteľnou bielizňou.

Zdieľať článok na:

Komentár

Vložiť komentár

Pre tento článok zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Doprava zdarma

na všetok tovar

Vlastná doprava

Zavezieme až k Vám

Vrátenie tovaru

až do 14 dní

Novinky každý mesiac

pridávame pekný nábytok