Zimné radovánky

Zuzana Pavlíčková
21.2.2018

Chýba vám snieh? Zasnežené pláne ako z knižky od Josefa Lady. Vŕzgajúce vločky pod topánkami. Vykreslené obrazce na okenných tabuľkách. Biele vetvičky stromov od kúzelného Mrázika. Čerstvý vzduch a zvláštne ticho, ked celá krajina spí pod snehom. Vidíte tu rozprávkovú idylku?

Zimné radovánky

A aké aktivity vlastne najradšej podnikáte? Ste typ,čo sa zimou kochá z teplej kuchyne alebo sa premôžete a vstanete z čalúnenej postele? Poďme si pár najobľúbenejších radovánok pripomenúť.

 1. Boby, sánky, lopata
  Ideálny šport do mesta. Stačí mať len malý kopček a hneď môžete s deťmi prebudiť tieto ďiabolské stroje a chodiť hore a dole, pokiaľ vám to zima dovolí. Nech chodíte do školy alebo máte pred dôchodom, toto bláznenie nikdy neomrzí.
 2. Lyže, snowboard
  Súkromný vlek pri chate na horách alebo veľká verejná zjazdovka. Ten pocit slobody, keď sa púšťate zo svahu dole. Rýchlosť svetla či cúvajúceho slimáka - každý máte svôj štýl, ktorý len ľahko ladíte ideálne k situácii. Ale tá sloboda, tá je pre nás, pre všetkých.
 3. Bežky
  Pokiaľ máte ľudí dosť, není nič ľahšieho, než si nazuť snehule alebo sa postaviť na bežky do stopy a ochutnávať kilometre v prírode. Za celý deň nemusíte nikoho stretnúť a krásne si vyčistíte hlavu. Vždycky je ale treba vytýčiť si pár záchranných bodov. Zmrzlá príroda je nádherná vec, ale hriate víno v rukách tiež dokáže vykúzliť úsmev na tvári, čo myslíte? 
 4. Korčule, šmýkačky
  Viete, čo je super? Keď idete do práce alebo do školy pešo a celú dobu idete. Šmýkačky patria k tým najstarším zimným radovánkam vôbec. Ľahko si ich užijete všade. Stačí len mať topánky s hladkou podrážkou a už to fičí. Dajte si ale pozor na štrkom ošetrené chodníky a cesty, nech nedorazíte s odretým nosom. 

  A pokiaľ si na trochu pouličnú rebéliu netrúfate, nevadí. Dnes už v takmer každom druhom meste nájdete štadión, kde si požičiate korčule a do upraveného ľadu kreslíte tajné sny o trojitom Salchowu. 
 5. Snehuliak, guľovačka, iglu
  Jednoznačne najznámejšia postava zimy je snehuliak. Tri rôzne veľké gule na sebe, mrkva namiesto nosu a z uhlíkov alebo kamienkov vytvorené oči, úsmev ako gombičky. K tomu vetvičky ako ruky a starú misku ako klobúk a snehuliak je na svete. Tak jednoduché a tak obľúbené. S dobou rastie chuť inovovať a fantázii sa medze nekladú. Stretávame guľatých sympaťákov so širokým úsmevem i ostro vyzerajúcich drsňiakov.

  Keď sa ale nebo roztrhne a vysype na zem bohatú snehovú nádielku, vzniká ideálny priestor pre stavanie iglu. V tomto domčeku nepotrebujete nábytok. Chce to trpezlivosť, šikovné ruky a pomoc Mrázika ale na ten výsledok sa oplatí počkať. Pokiaľ k tomu ešte pridáte poriadnu guľovačku, vznikne dokonalá eskymácka idylka.

Zimné radovánky sú kúzelné pre všetky generácie. V každom z nás sa skrýva detská duša, tak snáď sa i tento rok zima prebudí a všetci si sneh poriadne vychutnáme.

Sdílet článek na:

Následující články


na všetok tovar


Zavezieme až k Vám


až do 45 dní


pridávame pekný nábytok