1. Priestor na vašej záhrade
V prvom rade je potrebné posúdiť a ujasniť si, aké možnosti máte, zvážiť faktory ako súkromie alebo slnečné svetlo. Vyberte si oblasť, ktorá je pokojná, chránená pred nadmerným slnečným žiarením a hlukom.
2. Rastliny
Príroda je sama o sebe veľmi upokojujúca, preto sa snažte do svojej relaxačnej zóny začleniť čo najviac prírodných prvkov. Vyberajte rastliny a kvety, ktoré sú známe svojimi upokojujúcimi účinkami ako napríklad levanduľa, jazmín, alebo harmanček. Môžete si vytvoriť aj malú bylinkovú záhradku a venovať sa starostlivosti alebo zberu čerstvých byliniek napríklad na prípravu limonád, alebo aromatického čaju.
3. Farby
Zvoľte farebné tóny, ktoré navodzujú pokoj, ako napríklad jemné pastelové farby, zemité tóny alebo odtiene zelenej. Keď to spojíte s prírodnými materiálmi ako je drevo alebo kameň, bude celý priestor pôsobiť harmonicky. Atmosféru vylepšíte aj jemným osvetlením, napríklad svetelnými reťazami, lampášmi alebo sviečkami.
4. Pohodlné sedenie
Investujte do pohodlného sedenia ako polstrované kreslá, hojdacie siete alebo útulné lehátka, kde si môžete oddýchnuť. Zvážte aj začlenenie hojdacieho kresla, ktoré bude vynikať svojim vzhľadom. Nezabudnite pridať mäkké vankúše a prikrývky pre väčší pocit pohodlia a útulnosti.
5. Súkromie a tienenie
Pre pocit súkromia a odhlučnenia v relaxačnej zóne zvážte inštaláciu bambusového plotu ozdobeného popínavými rastlinami ako je napríklad brečtan, vytvoríte tak prirodzenú bariéru. Vysoké živé ploty, alebo vysoké kvetináče vám môžu tiež pomôcť. Moderným riešením sú aj zavesené závesy, vyzerajú nádherne, poskytnú nejaký tieň a dá sa s nimi ľahko manipulovať.
Pomocou týchto krokov môžete na svojej záhrade vytvoriť pokojnú relaxačnú zónu, kde sa môžete schovať pred každodenným stresom a vyčistiť si hlavu. Či už sa rozhodnete na čítanie knihy, cvičenie, meditáciu alebo len tak posedieť s priateľmi, takto zariadená záhrada vám bude vždy skvele slúžiť.