Ako netradične zafarbiť vajíčka?

Veľká noc je jedným z najdôležitejších kresťanských sviatkov. Pre mnohých ľudí je to významný sviatok plný tradícií a zvykov, ktorý je príležitosťou na stretnutie s rodinou a priateľmi.

Ako netradične zafarbiť vajíčka?

Veľká noc je tiež oslavou jarných dní, prebúdzajúcej sa prírody a nového života. Maľovanie veľkonočných vajíčok je obľúbenou tradíciou spojenou s týmto sviatkom. Prinášame vám niekoľko tipov, ako farbiť vajíčka netradičným a zábavným spôsobom, a recept na zdravšiu verziu vajíčkovej pomazánky, ktorá tiež neodmysliteľne patrí k Veľkej noci.

Existuje mnoho spôsobov, ako vajíčka zdobiť, od klasického farbenia až po zložitejšie techniky. Najjednoduchší spôsob je zafarbenie vajíčok potravinárskymi farbami, ktoré môžete zohnať vo všetkých klasických farbách, s mramorovými efektmi alebo s perleťovým nádychom. Milovníci prírody zvolia skôr ekologickú metódu a krásne farby dosiahnu pomocou odvaru z prírodných látok napríklad z červenej repy, červenej papriky, špenátu, trávy, cibuľových šupiek, kurkumy alebo červenej kapusty.

Pred farbením vajec si pripravte všetko potrebné:

 1. Vezmite čerstvé vajcia a umyte ich pod tečúcou vodou.
 2. Vajíčka vložte do hrnca s vodou a pridajte čajovú lyžičku soli, aby nepraskli.
 3. Vajcia varte aspoň 10 minút a nechajte vychladnúť.
 4. Vajíčka farbíme v rukaviciach.
 5. Oblečte sa do staršieho oblečenia alebo použite zástery na tvorbu.
 6. Na jedálenský stôl použite plast, noviny alebo formovaciu podložku.

work table.png (1.71 MB)

Netradičné farbenie vajec

Tu je návod na niekoľko spôsobov maľovania veľkonočných vajíčok..

1. Obrúsková technika

Pre tých, ktorí radi vystrihujú, je táto metóda ako stvorená. Pripravte si obrúsky najlepšie s jarnou tematikou, farebné veselé jarné vzory, kvetinové motívy alebo motívy zvierat. Pri tejto technike nemusíte vajíčka ani farbiť, stačí vystrihnuté obrúsky nalepiť priamo na uvarené vajíčka.

Čo budete potrebovať?

 • Nožnice
 • Servítky
 • Lepidlo

egg colouring 1.png (1.48 MB)

2. Lepiaca technika – povrázky a samolepiace korálky

Na vajíčka tiež môžete lepiť rôzne farebné povrázky. Vajcia nimi skúste celé omotať alebo ich použite len na ľubovoľnú časť. Vajíčka ide ozdobiť aj zakúpenými samolepiacimi korálkami. Obe techniky môžete aplikovať na biele alebo zafarbené vajíčka. Pre menšie deti odporúčame samolepiace korálky, ktoré sa lepia ľahko a tvorenie je jednoduché a rýchle. Pre staršie deti bude vhodné aj zdobenie povrázkami.

Čo budete potrebovať?

 • Lepidlo
 • Šnúrky/lepiace korálky
 • Nožnice

egg colouring 2.png (1.72 MB)

3. Zdobenie atramentom

Dnešné deti v škole prevažne používajú guľôčkové gumovacie perá. Zdobenie atramentom bude zaujímavé a lákavé práve pre deti školou povinné, ktoré atramentové perá a zmizík veľmi nepoznajú. Vajíčko si dôkladne odmastite, potom vajíčko pomaľujte atramentom a nechajte dôkladne zaschnúť. Zmizíkom kreslite rôzne vzory a obrázky.

Čo budete potrebovať?

 • Modrý atrament
 • Zmizík

egg colouring 3.png (1.37 MB)

4. Zdobenie fixkami, temperovými alebo akrylovými farbami

Kreslenie na vajíčka je obľúbené najmä u detí. Najjednoduchšie je použiť fixky, ktoré sú doma vždy poruke. Vajíčka môžete pred maľovaním fixkami vyfarbiť potravinárskymi alebo prírodnými farbami alebo ich nechať biele. A potom  na vajcia pomocou fixiek a značkovače,  vytvárajte na vajíčkach rôzne obrázky, veselé tváre, bodky, pruhy alebo aj zložité vzory. Môžete si vybrať fixky s rôznymi hrúbkami hrotov. Majte však na pamäti, že farby nebudú také výrazné ako na papieri.

Tempery a akrylové farby sa na zdobenie vajíčok používajú najčastejšie. Vďaka svojej hustote kryjú, a aj po zaschnutí zostávajú farby sýte a svieže. Pokiaľ budete chcieť farby zafixovať, odporúča sa fixácia lakom na vlasy.

Čo budete potrebovať?

 • Temperové/akrylové farby/fixy
 • Štetce
 • Paletu
 • Špajli
 • Lak na vlasy

egg colouring 4.png (1.95 MB)

Užite si spoločné tvorenie!

A čo s vykoledovanými alebo zvyšnými, nerozdanými vajíčkami? Vajíčková nátierka z lučiny je to najbáječnejšie riešenie.

Vajíčková nátierka je typické jarné jedlo, ktoré sa pripravuje práve na Veľkú noc. Je ideálna ako výdatné raňajky, desiata alebo studená večera. Existuje niekoľko spôsobov prípravy vaječnej nátierky. Máme pre vás ľahšiu a zdravšiu verziu, ktorú môžete pripraviť z tvarohu, lúhovaného syra, jogurtu alebo tvarohu.

egg spread.png (1.62 MB)

Časová náročnosť: 20 min

Ingredience:

 • 8 veľkých vajec
 • 3 lyžice lučiny
 • 3 lyžice hustého jogurtu
 • 2 lyžice Dijonskej horčice
 • 2 lyžice pažítky
 • soľ, korenie

Postup:

 1. Vajcia uvaríme natvrdo a necháme vychladnúť a olúpeme.
 2. V miske si vyšľaháme lučinu s jogurtom, horčicou a pažítkou.
 3. Pridáme pokrájané vajcia, zľahka vymiešame vidličkou.
 4. Podľa chuti dochutíme soľou a korením.

Nátierka sa hodí na čerstvé pečivo a je tiež výborná na ražnom chlebe. Dochutiť ju môžete ľubovoľnými bylinkami, napríklad čerstvou petržlenovou vňaťou alebo jarnou cibuľkou, ozdobiť zeleninou, ktorú máte radi.

Prajeme vám krásnu Veľkú noc a dobrú chuť!

Zdieľať článok na:

Komentár

Vložiť komentár

Pre tento článok zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Výhodná doprava

na všetok tovar

Vlastná doprava

Zavezieme až k Vám

Vrátenie tovaru

až do 14 dní

Novinky každý mesiac

pridávame pekný nábytok