Doprava a výnos ZADARMO, platí pro objednávky nad 120 EUR

Jarné upratovanie: 5+1 tip, ako na upratovanie domácnosti pomocou jedlej sódy

Markéta Etrychová
2.3.2023

Kto by nepoznal jedlú sódu. Jej použitie je známe predovšetkým v kuchyni alebo ako prvá pomoc pri pálení záhy. Poznáte ju aj ako pomocníka v upratovaní? Pokiaľ nie, robíte veľkú chybu. Prinášame vám 5+1 tip, ako a kde využívať jedlú sódu. Lacný, ale účinný čistič do každej domácnosti.

Jarné upratovanie: 5+1 tip, ako na upratovanie domácnosti pomocou jedlej sódy

Čo je jedlá sóda?

Jedlá sóda niekedy označovaná ako sóda bikarbóna je biely prášok výborne rozpustný vo vode so zásaditým pH. Všetci ho poznáme najčastejšie z kuchyne, kde sa využíva ako kypridlo do pečiva. Všestranné použitie tohto prášku možno niekoho prekvapí. Jedlú sódu je možné využívať na čistenie povrchov v domácnosti aj pohlcovanie nežiaducich pachov.

1. Škvrny na čalúnenom nábytku

Mastné škvrny na sedačkách, kreslách či jedálenských stoličkách sú častým problémom vo všetkých domácnostiach. Zbavte sa ich jednoducho pomocou jedlej sódy. Najskôr mastný fľak vysušte papierovou utierkou. Potom už len nasypte sódu a čakajte 2 - 3 hodiny, kým sa vsaje všetka mastnota. Nakoniec vysajte, prípadne dočistite jemnou hubkou a vlažnou vodou.

Čerstvo rozliate víno odsajte papierovým obrúskom. Na škvrnu nalejte studenú vodu a utrite ju. Medzitým si pripravte kašičku z jedlej sódy a vody v pomere jedna lyžica sódy na dve lyžice vody. Vzniknutú kašičku vmasírujte na miesto od vína. Po zaschnutí prášok vysajte.

2. Zápach kobercov

Zapáchajúce koberce, ale aj čalúnenie alebo odpadkový kôš. Sódu nasypte na koberec alebo priamo do koša a nechajte ju pôsobiť niekoľko hodín, optimálne 2 - 3 hodiny. Následne vysajte. Kuchynská sóda pohltí všetok pach. Funguje aj na chladničku, tu nasypte jedlú sódu do misky a nechajte pôsobiť celý deň.

3. Odpad

Nasypte 3 lyžice sódy do odpadu, zalejte cca 100 ml horúcej vody z rýchlovarnej kanvice. Nechajte pôsobiť a po 20 minútach zalejte zvyškom horúcej vody, ideálne cca 500 ml a viac. Pokiaľ potrebujete silnejšiu zbraň na odpady, potom sódu zmiešajte s octom, môžete použiť hrnček octu a hrnček sódy, následne platí rovnaký postup ako s použitím sódy.

3.png (1.05 MB)

4. Vonkajšia dlažba

Zašlé škvrny na dlažbe, machy a fľaky od listov odstránite ľahko pomocou kuchynskej sódy. Vytvorte roztok z horúcej vody a sódy, ten aplikujte na celú dlažbu a nechajte  pôsobiť cca 5 hodín. Potom opláchnite čistou vodou. Najskôr odporúčame aplikovať na menšie testovacie miesto, aby nedošlo k výrazným zmenám na dlažbe. Mastné fľaky dočistite kefou.

5. Toaleta

Jedlú sódu nasypte priamo do misy a nechajte asi 15 minút pôsobiť. Sóda pohltí pachy, zároveň čistí misu aj odpad. Po spláchnutí dočistite záchodovou kefou.

6. Umývačka a pračka

Balíček sódy nasypte priamo do bubna práčky alebo do umývačky a zapnite na najkratší program. Jedlá sóda osvieži spotrebič a zbaví ho prípadného zápachu.

Zdieľať článok na:

Komentár

Vložiť komentár

Pre tento článok zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Výhodná doprava

na všetok tovar

Vlastná doprava

Zavezieme až k Vám

Vrátenie tovaru

až do 14 dní

Novinky každý mesiac

pridávame pekný nábytok